13 Mart 2009 Cuma

13 Mart 2009 Cuma

Arıcılar için yeni bir dönem başlamış bulunuyor.
Bilgisayardan kaynaklanan sorundan dolayı bu güne kadar arılarla ilgili gözlemlerimi tam olarak yayınlama olanağım olmadı. Çözümü bilgisayarı yenilemek ile buldum..
Bu sene ocak ayı bölgemizde, arılar için oldukça olumlu geçti. Ocak ayının son haftasında kovanlarda kapalı yavrular bulunmaktaydı. Arılar şuan ikinci parti yavruları çıkardılar.İşçi arılar gençleştiler.. Ancak şubat ayı ortasından bu yana havalar soğuk gidiyor. Önümüzdeki beş günde de ısınacağına dair bilgi yok.. Bu nedenle bu akşam saat üçten sonra birkaç kovanı kontrol olanağı buldum..
Arıların çalışması havanın olumsuzluğuna göre iyiydi. Ancak bazı arılar, polen ayağında kovan önünde üşümüş halde telef olmuştu..
Arılarda henüz yiyecek sıkıntısı yok ama ben kontrol ettiğim kovanlara kek verdim... Polen yığınları da oldukça zengin..

Şubat ayı içinde iki kovan anayı öldürmüş... Kovanın birinde yeni ana çıkmıştı. Diğeri ise ana memesini yeni dikmeye çalıştığı için bitişik kovan ile geçen hafta sonu birleştirmiştim.Sorunsuz birleştiğini bu gün gözlemledim.
İşte bu yılın turfanda anası....3 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

Sevgili Hocam,hem yeni kovanlarınız ve bilgisayarınız hayırlı olsun,inanın olumlu şeyleri paylaşmak insanı işine daha çok motive ediyor,daha çok güzel haberler paylaşmak dileğiyle,bende Kurtköy havalanı meteoroloji sayfasını saat saat takip ediyorum ama dediğiniz gibi sıcaklıklarda belirgin bir iyileşme yok,bekliyoruz güneşli ve sıcajk ortamı.Kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

İlhami Uyar dedi ki...

Hocam ayların hangisi doğru ,martmı,şubatmı,kolay gelsin.

Hasan ÇINARLIK dedi ki...

İlhami bey uyarınıza teşekkürler..
Tabiki mart ayı olacaktı..
Bu hatayı sanırım kasım ayında da yapmıştım...